Usuwanie kleszczy

 
Jeśli już znajdziemy osadzonego w skórze naszego kota lub psa kleszcza nie powinniśmy panikować. Samo usunięcie kleszcza nie jest trudnym procesem, lecz musimy posiadać odpowiednią wiedzę, by dobrze go usunąć. By usunąć kleszcza razem z jego głową powinniśmy wykręcić go w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Czynności tej należy dokonać przy pomocy pęsety.

Pod żadnym pozorem nienależny szarpać, gdyż może to doprowadzić do urwania głowy pasożyta. Energiczny ruch pozwoli nam usunąć kleszcza w całości. Ponadto nie powinno się naciska na odwłok pasożyta, gdyż w momencie tym, może on zwrócić zawartość swego odwłoku do ciała kota, co znacznie zwiększa możliwość niechcianej infekcji. Używanie masła lub oleju do usunięcia kleszcza także jest zabronione. Jeśli nie potrafimy usunąć kleszcza przy pomocy pęsety można nabyć specjalne urządzenie do usuwania kleszczy dostępne w sklepach zoologicznych. Ponadto innowacją w dziedzinie usuwania kleszczy jest środek służący do nieinwazyjnego usuwania tych pasożytów.Środek ten nosi nazwę TIC-OFF i pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia u naszego pupila chorób zakaźnych związanych z ich zakażeniem. Ponadto środek ten jest nieszkodliwy dla naszego kota czy psa, za to natychmiastowo zabija pasożyta. Gdy kleszcz jest martwy wystarczy wyciągnąć go pęsetą, co jest znacznie łatwiejsze, gdyż preparat wycofuje narząd gębowy kleszcza.

Po usunięciu kleszcza czy to przy pomocy domowych sposobów, czy też TIC-OFF miejsce ugryzienia powinno się przemyć wodą utlenioną. Po usunięciu pasożyta przez kilka dni powinno się obserwować miejsce ugryzienia. Jeżeli zaczerwienienie wokół ugryzienia nie zniknie należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Niecałkowite usunięcie kleszcza również powinno zakończyć się wizytą w gabinecie weterynaryjnym celem usunięcia główki kleszcza pozostałej w skórze zwierzaka.