Robaki u kota

 
Choć nie chcemy nawet o tym myśleć, kot jak każde zwierze oraz człowiek narażony jest na atak pasożytów i endopasożytów. Najlepszym przykładem takiego stanu rzeczy mogą być robaki, które są endopasożytami żyjącymi w organizmie naszych pupili. Zagnieżdżają się tam, by żywić się i rozwijać. Równie oczywiste jest, że robaków należy się pozbywać jak najszybciej, by nie dopuścić do ich dalszego rozwoju w organizmie naszych kociaków.

U kotów wyróżnić możemy dwie podstawowe grupy robaków. Są nimi nicienie oraz tasiemce. Wśród nicieni u kotów najczęściej występują: glisty, tęgoryjce, nicienie płucne oraz włosogłówki. W przypadku tasiemców u kotów najczęściej występują: tasiemiec psi, tasiemiec bąblowcowy oraz tasiemiec kręćkowy. Ponadto robaki, które mogą zaatakować organizm naszego kota to glisty kocie oraz robaki sercowe.Wśród objawów posiadania robaków u naszego kota możemy wyróżnić wymioty, biegunkę, ospałość, apatyczność, zbyt duży apetyt, bądź jego brak, zbyt mała waga kota, a także matowa sierść, a nawet krew w kale naszego pupila. Oczywiście objawy różnią się od siebie w zależności od typu robaków jakie zaatakowały organizm kota, jednakże większość objawów jest podobna.

Każdy z nas chce uchronić nasze zwierzątka przed tego rodzaju pasożytami, dlatego tak ważna jest profilaktyka, by nie narażać naszych kotów, ani naszej rodziny na inwazję robaków. Profilaktyczne odrobaczanie kota jest niezwykle istotne zarówno dla naszego pupila jak i dla nas, bo i my możemy być narażeni na atak pasożytów takich jak robaki. By nasz kot był odpowiednio zabezpieczony przed inwazją robaków raz na kwartał powinien on zostać odrobaczony u naszego weterynarza. Dzięki temu pasożyty nie będą mieć szans na rozwój w jego organizmie. Co do właścicieli kotów otrzymanie odpowiedniej higieny rąk oraz przeprowadzanie raz na jakiś czas badań na posiadanie endopasożytów powinno uchronić nas przed inwazją robaków.