Kleszcze u kota

 
Ostatnimi czasy coraz większym problem zarówno u kotów jak i u psów są kleszcze. Zwierzęta, które wyprowadzane są na spacery narażone są na atak tych pasożytów. Powodem zwiększenia aktywności kleszczy jest wzrost temperatury. Trzeba pamiętać, że kleszcze są niezwykle niebezpiecznymi pasożytami, gdyż przenoszą bardzo wiele chorób, zakażając nimi krew zwierzęcia. Najwięcej pasożytów znajduje się na terenach, gdzie występuje dzika zwierzyna, dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na nasze zwierzęta, gdy wybieramy się z nimi na spacer do lasu, parku lub innych miejsc, gdzie wstępują wysokie trawy. Należy pamiętać, że pasożyty te mogą przenieść się również na człowieka. Nierzadko ugryzienie klesza związane jest z podrażnieniem skóry, a nawet reakcją alergiczną.

Ponadto przenoszą one bardzo groźną chorobę jaką jest babeszjoza, która może zakończyć się śmiercią naszego pupila. Inne choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza, erlichioza oraz hepatozoonozę i wiele innych chorób. Dlatego też tak ważna w dzisiejszych czasach jest profilaktyka.Obecnie na rynku znaleźć można preparaty, które zapobiegają kłopotom zarówno z kleszczami jak i innymi pasożytami takimi jak na przykład znane wszystkim pchły. Jednakże preparaty te nie dają 100% gwarancji, że nasz kot czy pies nie złapie kleszcza. Dlatego, też po każdym spacerze z naszym pupilem, zwłaszcza w ciepłe dni, należy skrupulatnie przejrzeć jego sierść, by sprawdzić, czy „nie złapał” kleszcza.

Te pasożyty najczęściej wybierają trudnodostępne miejsca u zwierzęcia jakimi jest podbrzusze miejsca za uszami lub pod pachami, na szyi, w pachwinach. Aczkolwiek wbić mogą się wszędzie nawet na głowie naszego zwierzaka. W następnym artykule znajdziecie informacje jak poprawnie usunąć kleszcza ze skóry naszego pupila.